PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=775634}

Pustkowie

Pustina
7,5 6 212
ocen
7,5 10 1 6212
8,3 3
oceny krytyków
Pustkowie
powrót do forum serialu Pustkowie

Znudzony do bólu schematycznymi zachodnimi produkcjami o perypetiach nastolatków postanowiłem zapoznać się z pomysłem na produkcję naszych południowych sąsiadów. Serial pochłonął mnie i oczarował od pierwszego odcinka. Brudny, przemysłowy klimat podupadłej czeskiej miejscowości w cieniu wielkiej kopalni i elektrowni. Hermetyczna, skonfliktowana społeczność gdzie każdy ma coś za uszami. Naturalistyczny obraz do granic możliwości, zamiast pięknych ludzi o śnieżnobiałych uśmiechach dostajemy ubogo ubranych, zaniedbanych mieszkańców Pustiny. Nie ma tu nowiutkich Mercedesów i BMW, są za to stare, rozklekotane Skody - w tym również czeska perełka Skoda Favorit. Nawet telefony których używają bohaterowie to nie topowe smartfony tylko stare modele chińskich producentów. Dbałość o detale na najwyższym poziomie. Wielki plus za to, że serial nie traktuje widza jak półgłówka i nie przypomina mu na początku każdego odcinka co działo się w ostatnim. Fabuła bawiąca się z widzem i co rusz naprowadzająca go na odmienny tok myślenia. Do ostatniego odcinka nie wiadomo czego się spodziewać, poszlak i możliwych rozwiązań jest dużo. No i właśnie ... zakończenie. Spośród tak szerokiej gamy ciekawych, niejednoznacznych bohaterów których losy śledzimy przez 7 odcinków, mordercą okazuje się drobny czternastolatek który do ostatniego odcinka pokazuje się najwyżej kilka minut. Powód morderstwa jest tak infantylny a samo morderstwo tak ciężkie do wyobrażenia i nierealistyczne że aż brak słów. Wszystkie pozostałe wątki tracą sens w momencie poznania mordercy. Tibor/Lukas/Pasek i łączące ich wzajemne podejrzliwości okazują się być sprytną zagrywką twórców która miała nas widzów wodzić za nos. Za zdjęcia, dobór aktorów, grę aktorską, muzykę (w tym polski akcent), traktowanie widza jako osoby inteligentnej, dbałość o detale czapka z głów i 10/10 bezapelacyjne, za zakończenie, eh, po prostu powstrzymam się od całościowej oceny.

ocenił(a) serial na 9
DerTeufel

Jestem świeżo po seansie i szczerze byłaby dycha gdyby nie to średnie zakończenie. W poprzednich odcinkach też były minimalne zgrzyty i dlatego daję 9. Sam finał tłumaczę sobie tak, że wielki twist nie pasowałby do klimatu serialu. Twórcą chodziło o proste rozwiązanie. O takie, które rzeczywiście mogłoby się wydarzyć. Tylko właśnie, mogli trochę więcej czasu przeznaczyć zabójcy, żebyśmy mogli go lepiej poznać. Wydaję mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawić nas z niewiedzą i nie mówić na końcu kto zabił. Interpretacja należałaby już do widza.

DerTeufel

Zorientowałam się kto jest mordercą jakoś w przedostatnim odcinku, bo to dość częsty schemat, że morderca to ten, który miga na ekranie przez kilka minut i nikt go nie podejrzewa. Tak jest też n. w kryminale Katarzyny Puzyńskiej "Motylek". Dla mnie serial wcale na tym nie stracił. Już gorzej to wyglądało w "Belfrze".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones