PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30633}

Więzień nienawiści

American History X
8,2 305 188
ocen
8,2 10 1 305188
7,1 29
ocen krytyków
Więzień nienawiści
powrót do forum filmu Więzień nienawiści

Proszę nie czytać!

użytkownik usunięty

Przed oglądaniem filmu proszę nie czytać. Chociaż myślę, że niektórzy i tak przeczytają. Czy efekt byłby taki sam, gdybym napisał: "Przeczytaj proszę, zanim obejrzysz"?

Na początek kilka słów o filmie. Zaznaczam, że nie jestem jakimś znawcą. Po prostu wyrażam swoje zdanie :)

Film ten po raz pierwszy oglądałem jakieś 10 lat temu. Muzyka (na co szczególnie zwracam uwagę w filmie) moim zdaniem, dobrze odzwierciedla to, co dzieje się na ekranie, zwłaszcza w scenach, gdzie obraz jest zwolniony. Została skomponowana przez kobietę, Anne Dudley, z czym nieczęsto się można spotkać, bo jednak jest to domena mężczyzn. Dobry pomysł z pokazaniem scen sprzed zmiany Dereka w czarno-białych kolorach. Myślę, że montaż jest również ciekawy. W filmie mamy imponowanie swoją postawą młodszemu bratu, złe stosunki Dereka z resztą rodziny, problem gwałtu i nienawiść, szczególnie do ludzi o czarnym kolorze skóry.

Ogólnie film oceniam na 8/10.

Swoim dalszym komentarzem wyjdę trochę poza film.

Czym jest gwałt? Czy nie jest odebraniem człowieczeństwa? Najbardziej podatni są młodzi ludzie i oni (ci naprawdę rządzący) o tym wiedzą. Zostajemy zabrani rodzicom i wychowuje nas państwo. Wszystkich tak samo. Państwo nam mówi, jak mamy myśleć. Komuś zależy na tym, żebyśmy walczyli między sobą. Dziel i rządź! Prawica czy lewica - to nie ma znaczenia. Obiema grupami rządzą ci sami ludzie. Niestety, ich jedno wielkie "gie" obchodzi to, jakie ja i jakie Ty masz poglądy. Oni robią swoje.

Komuś (czemuś?) zależy na tym, żebyśmy dostrzegali pomiędzy nami tylko (błahe) różnice. Mój kolor skóry jest biały. Twój kolor skóry jest czarny. I ja jestem lepszy, bo mój kolor skóry jest biały. Czy to nie jest idiotyczne? Patrząc na Ziemię z przestrzeni kosmicznej, bylibyśmy jednym organizmem. Jednym gatunkiem zamieszkującym tę samą planetę. Afrykanie z własnej woli nie znaleźli się w obu Amerykach. Przecież ich krew jest tak samo czerwona. Jeśli mamy uwzględniać podział na rasy, to rasa czarna jest prawdopodobnie najbardziej zżyta z Ziemią. A my co robimy z Matką Ziemią? Betonujemy ją i asfaltujemy. No, ale może za dużo rozmyślam :)

Czasami śmiało mogę powiedzieć za Johnem Coffeyem z filmu "Zielona Mila", że jestem: "Zmęczony tym, jacy ludzie są dla siebie. Zmęczony jestem bólem na świecie...".

Proszę nie brać niektórych słów do siebie. Napisałem je pod wpływem delikatnego poruszenia po obejrzeniu filmu.

ocenił(a) film na 8

Bardzo mądry post. I poglądy. Gratuluje.

użytkownik usunięty
KubaLBN92

Dziękuję Jakubie! Widzę, że nie jestem sam :) Temat oczywiście można by rozwinąć, ale to chyba nie jest miejsce do tego przeznaczone. Niektórzy nie rozumieją na przykład, że gdyby nie Afrykanie, to nie słuchaliby swojej ulubionej muzyki. Począwszy od jazzu, a skończywszy na muzyce metalowej dosłownie.

ocenił(a) film na 10

Totalnie zgadzam się z Twoimi postami, mam takie same refleksje po obejrzeniu tego filmu, który delikatnie mówiąc mną wstrząsnął... Przerażają mnie jedynie niektóre wypowiedzi użytkowników forum, więc tym bardziej dzięki za NORMALNE podejście do sprawy :)

ocenił(a) film na 9
kmrwsk

Mnie najbardziej zaskoczyła opinia osoby (nicku nie pamiętam i nie jest to wielka strata), która oceniła film na 10. Co było w jej opinii takiego zaskakującego? Ano stwierdzenie, że to "czarnuchy wszystko zaczęły więc..." i tu dalszy ciąg mądrej wypowiedzi.

ocenił(a) film na 10

Zgadzam się - krew mamy czerwoną jak wszyscy ludzie. Czarni czy żółci. W tym filmie poruszona była kwestia istotna dla USA a nieobecna w takim stopniu w krajach wschodniej czy środkowej Europy. Chodzi o wielopokoleniowe życie kolorowych rodzin na garnuszku państwa czyli pracujących ludzi, którzy płacą za to żywą gotówką. Do tego kwestie wszelkiego rodzaju kretyńskich parytetów o których opowiadał ojciec strażak. Kiedy wymogi poprawności politycznej każą zatrudnić czarnego zamiast lepiej przygotowanego białego bo w załodze strażackiej musi być ileś tam czarnych. Oczywiście to tylko piękny film propagandowy więc nie trzeba go brać aż tak serio tym bardziej, że nagromadziło się tam trochę nieprawdopodobnych sytuacji. Derek dostaje trzy lata za rozwalenie dwóch czarnych złodziejaszków a czarny dostaje sześć lat za kradzież telewizora. Takie anomalie zdarzają się wszędzie. W Polsce także. Tylko zamiast czarnych i białych mamy analogiczne sytuacje dotyczące pijanych prawników, urzędników, polityków czy ich dzieci.

ocenił(a) film na 9
Janekkowalski2011

Tylko jedna mała uwaga - parytety zawsze są złe, ale podstawa ich wytworzenia wynika z braku akceptacji dla pewnych oczywistości. Przykładowo kiedyś czarny Amerykanin nie mógł zostać strażakiem - pewnego rodzaju forma edukacji i społecznego wcielania odrzuconych części ludności. Jak jest teraz? Pewnie zrezygnowano z części parytetów (choć niektóre na pewno zostały).

ocenił(a) film na 10
edi_nie_oglada_filmow

Edi, nie za bardzo rozumiem co chciałeś powiedzieć tym wpisem? ;-) Dla mnie nie ma najmniejszego argumentu za ideą zatrudnienia mniej nadającego się na dane stanowisko czarnego zamiast lepiej nadającego się białego. Nawet jak byłoby milion lat niewolnictwa i segregacji rasowej to i tak nie uzasadnia istnienia przyszłych potencjalnych ofiar pożarów tylko dlatego, że strażak był czarny i miał pradziadka na plantacji bawełny chociaż nie wie jak trzymać strażacką sikawkę ;-).

ocenił(a) film na 9
Janekkowalski2011

Tylko tyle, że nie ma prawa wiedzieć jak trzymać sikawkę jeśli nigdy żadnemu czarnemu tego nie pozwolili. Proste.

ocenił(a) film na 10
edi_nie_oglada_filmow

A ja nie bronię czarnym chodzenia do szkoły. Niech chodzą. Niech się uczą. Niech w ogóle coś sensownego robią ;-) Niech uczą się trzymać sikawkę. Ja jestem przeciwko sytuacji kiedy czarny chodził do szkoły strażackiej tyle samo co biały i mimo to ciągle trzyma sikawkę wylotem do twarzy sądząc, że tak jest ciekawiej. A jednak w trakcie rekrutacji jedynie jego opalona twarz spowoduje, że dostanie pracę a jego biały kolega będzie przymusowo bezrobotny. Zakończę rubasznie strażackim sloganem - "nie ma jak to w straży, w dupę zimno w jajka parzy" ;-)

ocenił(a) film na 8

Owszem,nakazują nam jak żyć...żądają...manipulują i szantażują...nie wszyscy zasługują na to by nosić miano: CZŁOWIEK Ale doceń to że mamy też swój wybór,swoje poglądy i zasady które ustalamy my...możemy iść w jednostce lub w armii broniąc swoich poglądów...mam na myśli te ludzkie,rozsądne,uczciwe...nie ustalone z góry ale szeptane przez własne,świadome dobra i zła sumienie...Co do filmu,nie wierzę w tak nagłą zmianę człowieka...może chwilową...aby zaraz stać się gorszym monstrum...

ocenił(a) film na 10

Podoba mi się to, co dziś przeczytałam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones